Nauka pływania od podstaw

Nauka pływania

Jest lato. Jesteśmy szczególnie na aktualnych pływalniach, słonecznych akwenach, i też na doskonałych zbiornikach i uważamy pływających ludzi. Czasem daje się, że każdy wielki pływak tworzy naszymi wiedzami w nas podziw, że nawet zazdrość. Często jednak przechowujemy się za brzuch oraz odchodzimy ze uśmiechu patrząc jakie cuda w wódce są w mieszkanie robić ludzie, sądząc przy obecnym, że znają bardzo pływać. Obserwujemy się unikatowemu kraulowi, ale odbieramy się jakbyśmy patrzyli się klaunowi. Tak, powyższy początek powinien skłonić nas do myśli na fakt swoich pływackich wiedz technicznych.

Nauka pływania

Nie przynoś śmiechu wśród mężczyzn, nie przewiduj się w wodzie jak kretyn. Zacznij kształcić się prawidłowego pływania stylem dowolnym, czyli popularnym kraulem krok po kroku… z przyczyn. Daj się do zajęć, nie zaniedbuj teorii, podglądaj silniejszych z siebie a gość się coraz lepszy. Poniższy artykuł dogłębnie wyświetla na czym liczy również niczym robić powinien rzetelny i ważny styl dowolny oraz radzi gdy go nauczyć do doskonałości.

1. Definicja stylu dowolnego.

Kraul – sposób pływania powszechnie brany zbyt największy.
Technika: płynący ogląda się w książce na piersiach oraz wytwarza tzw. „nożyce” nogami, przy jednoczesnym naprzemianstronnym ruchu rąk. Zwrot ten liczy na otwieraniu na przemianę ręki przed siebie ponad wódką oraz podnoszeniu jej z powrotem pod wodą. Siła w kraulu odnajduje się często za potrzebą pracy rąk (70%), praca stóp to tylko 30%. Oddech składa się poprzez częściowe wystawienie głowy nad wodę wzdłuż jedynej spośród dłoni.

W ratownictwie rzuca się również własną zmianę tego nurcie (tzw. „kozak”) − prowadzi się naprzemianstronną pracę dłoni oraz magazynuje się głowę lekko nad wodą, tak żebym nie tracić kontaktu wzrokowego z tonącym.

Pływanie sportowe: kraul nie jest zabiegiem pływackim, właśnie sposobem pływania. W trakcie zawodów pływackich zawodnicy pływają najczęściej kraulem w rywalizacjach w guście wolnym także w poprzedniej grupy dystansu walk w odcieniu zmiennym.

Historia: jakkolwiek podobne sposoby pływania nasze są ludzkości od starożytności, toż jednakże ten kraul przedstawia się wg innych źródeł z dwóch miejsc:

Ameryki Południowej − gdzie zabieg obecny stanowił tani wśród indian
Wysp Salomona − gdzie wręczała go z setek lat miejscowa ludność.

Kierunek ostatni w Europie pojawił się może po raz ważny w 1844 r. Skoro obecne na mistrzostwach pływackich w Londynie zawodnicy z północnej ameryki bez kłopotu pokonali brytyjczyków pływających żabką. Po ostatnich procederach został lecz w europie na długo przerwany w końcowych zawodach.

W latach 1870−1890, pierwszą „poważną” wersję kraula opracował John Arthur Trudgen, który zaprezentował styl pływania indian z ameryki południowej. Popełnił jednak brak, gdyż wadliwie opisał ruch nóg, jaki w jego klasie stanowił wysoce podobny do żabki. Ten hybrydowy styl latania był określany trudgenem. Trudgen był się częsty w zarobkach w europie pod koniec XIX w. A nawiązał powoli zastępować żabkę, w urzędach w dowolnym stylu.

Trudgen został dopracowany przez trenera pływackiego z Australii Richarda (Freda) Cavilla. Patrzył on ludność autochtoniczną na wyspach salomona a precyzyjnie przeanalizował styl ich stóp, idąc zbytnio nimi w twarzy płetwonurka. Zawodnicy uprawiani przez cavilla zaczęli zarabiać liczne zawody, oraz ostatni wzór został określony australijskim crawlem.
Marka taż przetrwała w latach 50. XX w. Ograniczona do ostatniej.

2. Nauka pływania stylem dowolnym

Styl dowolny (kraul) – trzymaj formę gdy mocno poziomo, przy tafli wody. Poczuj, że chętnie przesuwasz się na wodzie. Zacznij chodzić dłońmi oraz stopami. Stopy są jak silnik w motorówce – musza bardzo wyraźnie robić by przynosić cię w wodzie. Ręce działać wagą ciężką pracę wiosłującą.

Jedną ręką kończ ruch przy udzie, oraz pozostałą zacznij zbierać wodę. Nogi tworzą na zmian. Kształt jest złożony.
Przekręcając osobę w miejscowość ręki nad wodą, wdychaj powietrze. Ręka zagarniająca ma łokieć powyżej dłoni.
Tor ręki zagarniającej tworzy literę s. Ręka zanurzona powinna bez chlapania ciąć wodę – potrzebuje żyć właściwie wprowadzona do wody, nie może wchodzić niechlujnie.
Ruch wiosłujący potrzebuje istnieć energiczny i niesamowity.
Rękę wynurzaj z wódki tuż przy udzie.
Całą serię powtórz drugą ręką, wydychając powietrze pod wodą.

Kraul więc śmiało największy ruch. Bardzo istotne przy chodzeniu tym nałogiem jest odpowiednie wykonywanie wydechów pod wodą. Toż dzięki nim ważna z umiejętnością nabrać powietrza przy wdechu. Oddychać powinno się co dwa treningi (na poszczególną część) czy co trzy skoki (na dwie części). Do zastosowania wdechu głowę należy zmieniać w kraj (i nie wyciągać przodem). Nogi muszą grać bardzo precyzyjnie aby dopuszczalne było wybranie prędkości. Do najliczniejszych błędów tworzonych w kraulu należą: nadmierne uginanie stóp w kolanach (praca tylko podudziami, zamiast całą nogą), wkładanie ramienia do wody skośnie, bez podawania po wprowadzeniu i opuszczanie łokcia poniżej rąk w terminie zajmowania wody.

TECHNIKA KRAULA

Trening do systemu dowolnego

Uwaga!!! Nn – nogi np – noga prawa nl – noga lewa t – tułów

rr – ręce rp – ręka prawa rl – ręka lewa

Demonstracja szkoleń na kontynencie:

1.Praca nn do kraula – stając na kawałku ławeczki z przyciskiem na obciągnięte palce, elastyczność w zbiornikach skokowych, pracę nn od biodra.( nauczamy pracy nn zaczynając z stylów nożycowych przy normalnych kolanach i obciągniętych palcach ) po przejęciu tego kroku wprowadzamy odpowiednią metodę pracy nn:

Stoimy na piersiach na ławie lub murku wysunięci tak żebym silna było zrealizować prąd w otwór od biodra. Współćwiczący chroni w zachowaniu nn, opuszczamy np. Od biodra w otwór, lekko uginamy kolano i odwodzimy obciągniętą nogę do wewnątrz, następnie dużym ruchem kopnięcie stawką w otwór z jednoczesnym wyprostem kolana i szczęściem biodra w administrację – ruch wykonujemy naprzemianstronnie raz np. Raz nl

2.Praca rr – symulacja pędów do kraula dłońmi w śniegu tułowia ( jednorącz przy granicy z tonem na dokładność toru ruchu ręki, naprzemianstronnie z odcieniem na porę odepchnięcia, organizacja pracy rr z oddechem).
Gościmy w śniegu tułowia z rl opartą o ścianę. Prowadzimy rp z początku zaczynając ruch ręką przesuniętą w otwór i ku linii środkowej ciała uginając stopniowo łokieć wykonujemy fazę pociągnięcia pod klatkę piersiową (w oryginalnej z niej długości). Z najgorszego położenia dłoni rozpoczynamy fazę odepchnięcia wykonując duży kierunek w miejscowość uda, regulując go wyprostem ramienia z ręką odwróconą częścią centralną w administrację. Przełożenie ręki do początku uruchamia się od przeznaczenia łokcia z wódki przy zachowanej swobodnie ręce w wodzie. Gdy łokieć istnieje w bogu miejscu przenosimy przedramię prostując rękę do początku. Założenie ręki do wody poczynamy od zanurzenia ręce oraz spowodowania fazy napłynięcia, lub jak najdalszego wyprostu ręki wraz z ręką ku przodowi.

Zadania w wodzie do wiedze kraula:

1.poślizg na piersiach:
– z deską,
– bezpośrednio z pozostałym ułożeniem rr (obie w masie, zdobywa w masie następna w otworze, obie w sytuacje)

2.praca nn przy ścianie:

– z obiema rr w kolumnie,
– z pojedynczą dłonią na przeszkodzie,
– z oddechem do administracji a do końcu.

3.praca nn do kraula z deską i odpoczynkiem:
– do masy ( z deską z początku chwyt oburącz, jednorącz)
– do końca ( z dechą w poszczególnej ręce, z deską z końca na pośladkach)

4.praca nn do kraula z oryginalnym ułożeniem rr i wypoczynkiem do końcu:

– jedna ręka z początku,
– obie rr z końca na pośladkach,
– wykonując pociągnięcie oburącz pod klatkę (torem locie do kraula) i odepchnięcie przy udach – bez oddechu
– w poślizgu z pozycją nn, jedną ręką wykonujemy pociągnięcie pod klatkę z wybraniem powietrza do brzegu i zamknięciem spacerze po odepchnięciu przy udzie, toż jedyne drugą dłonią w odwrotną część oddech (łatwiejsza zmiana tegoż próbowania – bez nabierania powietrza albo w marszu)

5.praca rr do kraula broniąc w wodzie:

a) jedną ręką, pozostała na ławie ( wykonujemy 3 spacery do kraula jedną ręką bez nabierania powietrza, po wstępnej odepchnięcia, dla zobrazowania toru ruchu ręki nad wodą, polecamy „narysować kreskę kciukiem z uda pod pachę”, i dalej przenieść rękę do początku rozwijając ją ponad deską)

b) więc jedyne zadanie budujemy w marszu – po paru etapach zmiana dłoni na ławie

c) naprzemianstronnie – bez nabierania powietrza – wykonując ruch raz jakąś raz kolejną ręką – po mało krokach nabranie powietrza wysuwając się i odkładając ćwiczenie (obie rr traktują żyć dopiero na ławie)

d) praca jedną ręką z nabieraniem powietrza do końca: podczas fazy pociągnięcia, gdy dłoń ogląda się w najciemniejszym położeniu – odwracamy osobę do brzegu układając ucho na wodzie, kończąc fazę odepchnięcia głowa wraca do rangi „wydechu”, przenosząc rękę nad wodą wykonujemy wydech do wody

e) dokładanka w marszu: praca jedną ręką z wykorzystaniem powietrza do kraju zakończona kilkoma etapami spacerze z wydechem do wódki oraz obiema rr na ławie, dalej więc jedyne drugą ręką nabierając powietrze w innym kierunku

6. Praca rr do kraula przy współprac deski z jednoczesną pracą nn:

a) ćwiczenie robimy właśnie niczym w pkt.5a dołączając pracę nn do kraula

b) praca jednej ręki nowa na ławie z typowym nabieraniem powietrza do końca pod koniec fazy odepchnięcia

c) dokładanka do kraula nabierając powietrze na wszelką rękę czyli po 2 – 3 ruchach rękoma

7. Ćwiczenia koordynujące pracę rr, nn i wypoczynek:

a) pływanie kraulem z naprzemianstronną pracą rr, bez nabierania powietrza

b) obie rr z końca, poślizg na piersiach z publikacją nn, wykonujemy przeniesienie rp „rysując kreskę po tułowiu kciukiem aż pod pachę” – nabranie powietrza do spodniego końcu w trakcie wykonywania ręce do wódki także sprawiania napłynięcia (wydłużenie kroku kraulowego) po wstępnej pociągnięcia i odepchnięcia rp stoi z końca na pośladkach oraz lot wykonujemy rl z odpoczynkiem w ustawa

c) rl z początku rp na pośladkach, pracując nn wykonujemy przeniesienie rp „rysując kreskę po tułowiu kciukiem aż pod pachę” – nabranie powietrza do spodniego końca w trakcie wykonywania rąk do wódki oraz stwarzania napłynięcia jednocześnie rl wykonujemy fazę pociągnięcia i odepchnięcia (wydłużenie kroku kraulowego) kiedy osoba oddaje do wartości „wydech do wody” wykonujemy 6 ruchów nn w daniu rp w masie rl w otworze, potem więc toż na pozostałą rękę

d) pływanie rr do kraula naprzemianstronnie z oddechem co 2, 3, 5 spacer z jednoczesną pracą nn – na 1 cały etap pracy rr (rp, rl) wykonujemy 6 ruchów nn

8.ćwiczenia doskonalące fazę odepchnięcia z wody

a) pływanie dokładanką do kraula z przyciskiem na odepchnięcie ruch ręki zakończony zestawieniem jej na pośladku a dalej swobodnym przeniesieniem nad wodą

b) obie rr z początku, rozpoczynamy ruch rp z wybraniem powietrza w ustawa podczas pociągnięcia, akcentujemy odepchnięcie ułożeniem rp na pośladku, zatrzymujemy rp z końca, wykonujemy pociągnięcie rl z wybraniem powietrza w lewo, akcentując odepchnięcie rl jw. , i wtedy przenosimy rr blisko tułowia pod wodą do początku wykonując wydech

c) pływanie samymi rr z dechą w nn (usuwając ich książkę), wyraźnie akcentując odepchnięcie z wody.

9.ćwiczenia oddechowe dodatkowo z zastrzeżeniem oddechu:

a) jeżdżenie w całej koordynacji jak największych okresów bez powtórnego nabierania powietrza 10m – 25m

b) chodzenie w równej koordynacji co 5, 7 ruch rr oddech odcinków 50m – 200m

c) pływanie samymi nn pod taflą wódki z rozmaitym ułożeniem rr ( z początku, z końca, pewna spośród początku)

Pływanie stylem przy współpracy przyborów – doskonalenie techniki:

1. Pływanie zadań jak mocno i całym językiem w łapkach .

2. Praca nn do kraula w płetwach i pływanie pełnym stylem.

3. Pokonywanie krótkich okresów 25m – 50m w łapkach lub płetwach ceń w ogólnym sprzęcie, pokonując barierę indywidualnej szybkości

4. Wypływanie z obciążeniem w skórze zaczepionego koła ratunkowego do nn ewentualnie z unieruchomieniem nn przez dostawcę wykonującego zabieg oburącz za nn i samodzielne stanie na piersiach.

Na kraju zamieszczamy kilka odnośników do filmów na youtube. Spójrz jak robić powinna dobra technika kraulowa. Podglądaj najczystszych a rozwijaj się z nich!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *